Wiele substancji czy produktów chemicznych wymaga przebywania w specyficznych warunkach. Najczęściej dotyczą one temperatury, która może być zarówno wyższa, jak i niższa niż ta pokojowa. W celu utrzymania w ich w dobrym stanie stworzono komory klimatyczne, które powinno posiadać każde profesjonalne laboratorium. W czym dokładnie mogą się one jeszcze przydać chemikowi lub biologowi?
Badania próbek
Wiele próbek musi być przetrzymywane w bardzo specyficznych warunkach. Surowica przykładowo potrzebuje cztery stopnie Celsjusza, z kolei niektóre gatunki roślin nawet 60 stopni. Komory klimatyczne pracują w dużych zakresach temperaturowych, od zera do stu stopni. Dzięki temu można zmieniać warunki różnych substancji i sprawdzać jak reagują na dany przypływ czy odpływ ciepła. Komora może pogrzać dany związek, którego używało się w doświadczeniu.

Co można przechowywać w komorach?
Komory klimatyczne jak np. te tutaj można używać zarówno do przechowywania próbek chemicznych, biologicznych, jak i geologicznych. Przykładami mogą być:
- materiały budowlane i skały, które sprawdza się pod kątem wytrzymałości na temperaturę
- rośliny i nasiona, o różnym poziomie kiełkowania
- badania żywności, pod kątem temperatury przechowywania
- testy starzenia różnych pokarmów
- grzyby z różnych terytoriów klimatycznych
W zasadzie każda branża może skorzystać na komorach. Próbki produktów, które wytwarza firma powinny być testowane przy jak najróżniejszych warunkach. Komory klimatyczne pozwalają sprawdzić towar nie tylko pod kątem wytrzymałości, ale też świeżości czy nawet smaku.