Nie da się ukryć, ze laboratorium to specjalne miejsce, jeśli pod uwagę weźmiemy wykonywane w nim czynności. W każdym wypadku zarówno ludzie jak i powierzchnie narażone są na działanie szkodliwych substancji. Nie ma się więc co dziwić, że podczas wyposażania takiego pomieszczenia niezwykle ważne jest to, by zadbać o bezpieczeństwo osób tam pracujących. Wobec tego niezwykle istotne jest dobranie odpowiednich mebli laboratoryjnych. Czym należy kierować się podczas ich wyboru?
Rozplanowanie dostępnej powierzchni
Laboratorium zwykle jest dość obszerną przestrzenią, w którym na pierwszy rzut oka, może się wiele zmieścić. Niemniej jednak to właśnie odpowiednie rozplanowanie dostępnej przestrzeni, a tym samym jej zagospodarowanie sprawia, że laboratorium staje się bezpiecznym i funkcjonalnym miejscem pracy. Zanim jednak tak się stanie, należy poświęcić czas na odpowiednią aranżację, a także dobór mebli laboratoryjnych. By tego dokonać należy określić w pierwszej kolejności dokładną liczbę pracowników, którzy będą korzystali z pomieszczenia, a także to, czym dokładnie będą się oni zajmować, by dobrać odpowiednie wyposażenie. Niezwykle istotne jest uwzględnienie ilości miejsca pomiędzy meblami laboratoryjnymi, gdyż będzie to niezbędne dla zapewnienia optymalnego komfortu podczas prowadzenia badań. Kolejno należy skupić się na tym, jakie powinny być meble laboratoryjne, by znaleźć te, które sprawdzą się najlepiej. Wybierając meble laboratoryjne, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na:
- materiał z którego są one wykonane- pamiętajmy, że meble laboratoryjne stale będą narażone na działanie substancji chemicznych, a nawet żrących.
- przystosowane do pełnienia określonych funkcji
- dysponowały odpowiednimi parametrami- tak by pracownicy mogli z nich wygodnie korzystać, co znacznie może ułatwić im pracę
Materiały z których produkowane są meble laboratoryjne powinny być niezwykle wysokojakościowe, ale jednocześnie należy pamiętać o tym, że oprócz mebli roboczych, należy zaopatrzyć się w takie, w których będziemy mogli bezpiecznie przechować dokumenty, bez obawy, że ulegną one zniszczeniu.
Czym będą charakteryzowały się odpowiednio dobrane meble laboratoryjne?
Zacznijmy od dokładnego przyjrzenia się laboratoryjnemu wnętrzu. Z łatwością zauważymy, że w skład wyposażenia wchodzą następujące meble laboratoryjne:
- wysokie szafy
- szafki na drobniejsze przedmioty
- stoły laboratoryjne
- dygestoria
Skoro wiemy już, że zanim zdecydujemy się na zakup wyposażenia do profesjonalnego laboratorium, musimy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, a także odpowiednio rozplanować ustawienie sprzętu, pora się zastanowić, jakie wyróżniki sprawiają, że meble laboratoryjne możemy nazwać dobrymi. Otóż w pierwszej kolejności, należy poświęcić odpowiednio długą chwilę na dobór odpowiedniego materiału, z którego zostały one wykonane. W tym celu rozważmy na jakie substancje chemiczne będzie najczęściej narażone wyposażenie. Pamiętajmy, że należy będzie wybrać np. inny rodzaj blatu, w przypadku korzystania z substancji łatwopalnych, żrących, a inny w przypadku korzystania z substancji łagodnych. Na pewno chcemy, by meble te służyły nam jak najdłużej, więc ich solidność i konstrukcja powinna być zawsze pierwszym kryterium wyboru. Kolejno musimy zwrócić uwagę na komfort ich użytkowania, a także na sposób w jaki możemy utrzymać je w czystości. Ostatnią niezwykle istotną kwestia jest dobór rozmiaru. Meble laboratoryjne nie mogą być zbyt duże, gdyż znacznie utrudni to pracę i może ograniczyć mobilność pracowników.