Podczas operacji i zabiegów chirurgicznych zachodzi niebezpieczeństwo zakażenia tkanek bakteriami z otoczenia. Aby uniknąć takich komplikacji, niezbędne są autoklawy do utrzymywania sterylności narzędzi używanych do zabiegów. Narzędzia wyjałowione – pozbawione wszelkich drobnoustrojów, są całkowicie bezpieczne dla organizmu.
Na czym polega odkażanie?
Autoklaw to urządzenie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Ma postać hermetycznego zbiornika, do którego wkłada się przyrządy. W ogrzewanej komorze znajduje się woda. Pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia wytwarza się skondensowana para wodna, która niszczy bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje wraz z ich formami przetrwalnikowymi. Jest to proces zautomatyzowany, z możliwością konfiguracji parametrów odnośnie do wysokości temperatury i czasu trwania cyklów. Autoklaw posiada system zabezpieczeń przed niekontrolowaną zwyżką temperatury lub ciśnienia.
Gdzie niezbędne jest wyjaławianie?
Stosowanie urządzenia do sterylizacji narzędzi chirurgicznych jest wskazane we wszystkich gabinetach zabiegowych, gdzie używa się metalowych narzędzi wielokrotnego użytku do inwazji w tkankę organizmów: Autoklaw musi znajdować się na wyposażeniu:
- szpitalnych sal operacyjnych,
- ambulatoriów zabiegowych,
- gabinetów medycyny estetycznej,
- gabinetów stomatologicznych,
- salonów piercingu,
- studiów tatuażu,
- lecznic dla zwierząt
Sterylizacja narzędzi chirurgicznych skutecznie chroni przed zakażeniami miejscowymi grożącymi rozprzestrzenianiem się infekcji na cały organizm.