Badania wykonywane w laboratoriach wymagają dostępu do specjalistycznych urządzeń, które gwarantują uzyskiwanie miarodajnych wyników. Mowa tutaj m.in. o cieplarkach. zwanych potocznie inkubatorami. Służą one do przechowywania rozmaitych próbek w warunkach stałej, podwyższonej temperatury wynoszącej nawet do +100 stopni Celsjusza. Dodatkowo umożliwiają ścisłe kontrolowanie parametrów decydujących o przebiegu całego procesu.
Specyficzna budowa sprzyja inkubacji
Na rynku dostępne są cieplarki laboratoryjne z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza. Te pierwsze doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy zachodzi konieczność przechowywania standardowych próbek przez dłuższy czas. Z kolei drugie stanową idealny wybór, gdy niezbędne jest przeprowadzenie kondycjonowania próbek wyjątkowo wrażliwych na wahania temperaturowe (dzięki równomiernemu rozkładowi ciepła). Kluczową rolę w konstrukcji omawianych urządzeń odgrywa termostat, który odpowiada bezpośrednio za utrzymanie odpowiednich warunków termicznych. Pozostałe istotne elementy to komora wewnętrzna z izolacją, podwójne drzwiczki szklane z uszczelnieniem, zestaw precyzyjnych czujników, ergonomiczny panel dotykowy oraz system dekontaminacyjny (chroniący komorę przed szkodliwymi mikroorganizmami).

Wielofunkcyjność to ogromna zaleta
Cieplarki laboratoryjne są przeznaczone przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania materiałów biologicznych, takich jak choćby krew czy mocz. Można w nich ponadto bez problemu hodować bakterie i wirusy, wykonywać mniej lub bardziej zaawansowane testy na przeciwciała, przeprowadzać kontrolę czystości produktów spożywczych, a także sprawdzać poziom odporności termicznej gotowych wyrobów przemysłowych. Jak by tego było mało, cieplarki laboratoryjne znakomicie nadają się do:
- weryfikowania parametrów stricte produkcyjnych
- badania stabilności substancji farmaceutycznych
- monitorowania procesu krystalizacji