Wśród wielu różnorodnych termometrów czołowe miejsce w pracy wielu zawodów zajmuje termometr laboratoryjny. Wykorzystywany jest do pracy w dość wymagających warunkach.
Zastosowanie termometrów laboratoryjnych
Służy wykonywaniu szybkich pomiarów temperatury oraz ich zmian w różnorodnych substancjach. Cały termometr cechuje się dużą wytrzymałością, jest szczelny i wykonany najczęściej z metalu lub szkła. Różni się od zwykłych termometrów długością. Są one albo długie i nazywane szlifem męskim lub wąskie nazywane mikrtemometrami. W bardzo niskich temperaturach poniżej 38 stopni Celsjusza nie stosuje się popularnych termometrów rtęciowych, tylko alkoholowe. Podczas mierzenia temperatury cieczy termometr laboratoryjny może być zanurzony całościowo lub tylko częściowo w cieczy.

Występują także termometry laboratoryjne elektryczne, które dość skutecznie mierzą temperatury w zakresie od -100 stopni Celsjusza do 1200 stopni Celsjusza w zależności od modelu termometru. Wynik pomiaru przedstawiany jest na elektrycznym wyświetlaczu. Klawiatury takich termometrów są zabezpieczone specjalną folią, tak aby żadna ciecz, jak woda i inne nie przedostała się do urządzenia, powodując jego zniszczenie.
Gdzie się stosuje termometry laboratoryjne?
Termometry laboratoryjne (https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/termometry-laboratoryjne/) wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, w laboratoriach, w farmaceutyce, a także w transporcie w celu monitorowania wysokości temperatur. Stosowane są także w badaniach naukowych w warunkach ścisłej kontroli eksperymentów naukowych.