Suszarka laboratoryjna może kojarzyć się laikowi z wieloma zadaniami, ale bardzo rzadko zdarza się tak, że kojarzy się z tym, co faktycznie takie suszarki laboratoryjne robią. Warto jest przyjrzeć się temu, co to jest faktycznie suszarka laboratoryjna, czym się taka suszarka powinna cechować oraz do czego służy.
Co to jest suszarka laboratoryjna?

Najczęściej, jeśli ktoś słyszy o tym, że w laboratorium stosuje się suszarkę, to myśli o takim zastosowaniu jak suszenie szkła laboratoryjnego. Owszem jest to jedno z zastosowań, ale na pewno niegłówne i najbardziej istotne. Suszarka laboratoryjna jest to urządzenie, które głównie służy do suszenia różnych preparatów chemicznych.
Jak wyglądają suszarki do laboratorium?
Jeśli wejdziemy do laboratorium, to obok suszarki możemy przejść i jej nie zauważyć. Z wyglądu przypomina bowiem bardziej lodówkę, niż coś, co kojarzymy z suszarką. Jest to stalowa szafa z półkami, która naszpikowana jest elektroniką, elementami grzewczymi, wyciągami i wentylatorami.
Do czego służy suszarka laboratoryjna?
Jak wspomniano, suszarka laboratoryjna służy do suszenia preparatów, ale jest to oczywiście bardzo ogólny opis. Samo wysuszenie bardzo rzadko odbywa się bez zwracania uwagi na warunki suszenia. Często wymagane jest, aby przebiegało ono w odpowiedniej wilgotności i temperaturze, lub przez określony czas. Współczesne suszarki w laboratoriach możemy właśnie tak zaprogramować, aby spełniały te wszystkie wytyczne. Suszarki laboratoryjne są obecne w niemal każdym laboratorium chemicznym.