Wyposażenie laboratoriów jest niezwykle istotne. Nie powinno to nikogo dziwić, skoro to właśnie tam odbywa się praca z niebezpiecznymi bądź zakaźnymi materiałami. Już same przepisy BHP informują o tym, jak powinno wyglądać wyposażenie tego miejsca pracy i jakie normy powinno ono spełniać. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu sprzętów i mebli, możliwe jest również zadbanie o bezpieczeństwo personelu. Jednym z podstawowych elementów, które musi się znaleźć w laboratorium jest dygestorium. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Czym jest dygestorium laboratoryjne?
Zanim przejdziemy, do skrupulatnych wyjaśnień czym tak naprawdę powinniśmy się kierować podczas wyboru dygestorium laboratoryjnego, należy dowiedzieć się, czym one właściwie są i jaka jest zasada ich działania. Od momentu pojawienia się pierwszych tego typu urządzeń, po dzień dzisiejszy przechodziły one wiele zmian. Dawniej dygestoria laboratoryjne przypominały komorę, która była wyposażona w przeszklone ściany, a także w prostą wentylację. Dzięki rozwojowi technologicznemu obecne dygestoria są o wiele bardziej zaawansowane, a co najważniejsze zbudowane są z zupełnie innych materiałów. Znacznie ulepszono również ich układ wentylacji, przez co mogą one działać o wiele skuteczniej i precyzyjniej. Co jest podstawowym zadaniem dygestoriów laboratoryjnych? Otóż ich główną rolą jest usunięcie wszelkich szkodliwych substancji, które powstają jako efekt uboczny przeprowadzanych w laboratorium badań. Mają one chronić pracowników przed trującymi oparami lub agresywnymi i niebezpiecznymi gazami. Wentylator, który zamontowany jest w urządzeniu, pozwala na skuteczne ich usunięcie, poza właściwy teren laboratorium. Co więcej, wykorzystanie dygestoriów ma jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję. Dzięki nim możliwe jest zapobieganie skutkom nieprzewidzianych zdarzeń podczas wykonywania eksperymentów jak np. pożarów, czy możliwych eksplozji. Obecnie każde z takich urządzeń wyposażone jest w wygodną i lekką, regulowaną szybę, która ma przede wszystkim ochraniać twarze pracowników, a jednocześnie zapewnić im swobodę i odpowiednie warunki pracy rękami wewnątrz komory urządzenia. To jeszcze nie wszystko, gdyż nowoczesne dygestoria laboratoryjne są również wyposażone w odpowiednie oświetlenie ułatwiające pracę, a także instalację zarówno wodną jak i gazową oraz kanalizację i gniazdka elektryczne.
Wybierając dygestoria laboratoryjne zwróć uwagę na materiał
Materiały z których zostały wykonane dygestoria laboratoryjne są najważniejszym kryterium, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przed ich zakupem. Mogą one różnić się w zależności od tego, jakie jest dokładne przeznaczenie urządzenia. Co więcej, warto odpowiednio dobrać wymiary dygestorium laboratoryjnego na podstawie indywidualnych preferencji, a także rodzaju i charakteru prac jakie będą wykonywane w laboratorium. W przypadku jeśli dana placówka wykonuje głównie badania typu:
- analizy biologiczne,
- bez użycia substancji żrących,
- bez użycia silnych odczynników chemicznych,
świetnie sprawdzą się dygestoria z laminowanych tworzyw, których nie można poddawać ich działaniu silnych i szkodliwych odczynników. Jeśli jednak w danym laboratorium przeprowadza się badania z wykorzystaniem agresywnych substancji chemicznych, idealnym rozwiązaniem będą dygestoria laboratoryjne z blachy kwasoodpornej, które wykażą się odpowiednią trwałością w starciu ze żrącymi substancjami. Jednymi z najbardziej trwałych tego typu urządzeń, są te wykonane z materiałów:
- ceramicznych
- kompozytowych
Wówczas świetnie się one sprawdzą w typowych laboratoriach przemysłowych. Warto także zwrócić uwagę, czy mają one czujnik przepływu powietrza, a także blokady, zgodnie z europejskimi normami.