Zlewy stosowane w laboratoriach znacznie różnią się od tradycyjnych, gdyż muszą wykazywać się wysoką odpornością. W tym również na substancje żrące, czy toksyczne. Z tego względu muszą być wykonane z odpowiednich tworzyw i materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Jak w tej roli sprawdzi się zlew laboratoryjny z polipropylenu?
Zlewy laboratoryjne – charakterystyka i zastosowanie
Zlewy laboratoryjne ze względu na specyfikę miejsca, w których są stosowane, muszą wyróżniać się kilkoma ważnymi cechami. W pierwszej kolejności muszą być wytrzymałe i odporne, by znosić bez uszczerbku kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi oraz zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo. Muszą być więc wykonane z trwałych materiałów, które dodatkowo są łatwe w czyszczeniu. Jednymi z najpopularniejszych zlewów, jakie wykorzystywane są w pracy laboratoryjnej, są zlewy ceramiczne, epoksydowe oraz ze stali kwasoodpornej. W laboratoriach często można spotkać również zlew z polipropylenu, który jest zarówno wytrzymały, jak i łatwy do utrzymania w czystości.

Zlew z polipropylenu – właściwości
Jednym z częściej wybieranych rodzajów zlewów jest zlew laboratoryjny z polipropylenu. Jego popularność wynika z zastosowanego materiału, który jest odporny na działanie zasad, kwasów, rozpuszczalników i innych niebezpiecznych substancji chemicznych. Jest plamoodporny i łatwo się czyści. Na rynku znajdziemy modele, które mogą być montowane bezpośrednio w blacie lub zlewy podwieszane, w zależności od potrzeb. Zlewy tego typu odporne są także na płyny o wysokich i niskich temperaturach oraz uszkodzenia mechaniczne.