W laboratoriach medycznych lub chemicznych niezbędne są elementy armatury umożliwiające użytkowanie przy jak najmniejszym kontakcie ze skórą dłoni. Ma to znaczenie zarówno dla sterylności wykonywanych badań, jak i też dla bezpieczeństwa pracowników. Liczy się również materiał, z jakiego wykonane są baterie laboratoryjne. Zwłaszcza jakość wewnętrznych rur wpływa na trwałość i niezawodność całego urządzenia.
Praktyczna armatura laboratoryjna
Wszędzie tam, gdzie używane są substancje chemiczne albo materiał organiczny dobrze sprawdza się bateria z mieszaczem jednouchwytowa naścienna. Charakteryzuje się ona tym, że można regulować temperaturę wypływającej wody poprzez mieszanie ciepłej z zimną za pomocą jednego uchwytu. Po ustawieniu go na stałe w danej pozycji nie wymaga już regulacji przy kolejnym użyciu. Wpływa to na oszczędność zużycia wody.
Uchwyt baterii z mieszaczem jednouchwytowej naściennej jest specjalnie wydłużony, aby dało się go uruchomić za pomocą łokcia. Dzięki temu na powierzchnię uchwytu nie są przenoszone substancje, które mogą się znajdować na dłoniach laboranta. Wylewka jest dłuższa niż w zwykłej baterii. Jest też ruchoma, by kierować strumień wody w odpowiednie miejsce.
Zabezpieczenie powierzchni metalowych
Rury połączone z baterią z mieszaczem jednouchwytową naścienną wykonane są z blachy mosiężnej. Ich wnętrze pokryte jest warstwą farby epoksydowej. Wchodząca w jej skład żywica chroni przed powstawaniem korozji rur przy kontakcie z wodą. Dzięki temu pobierana woda jest wolna od niepożądanych mikroelementów. Tego typu baterie to rozwiązanie bezpieczne, a zarazem ekologiczne.